دوشنبه, 15 آذر,1400
English

معرفی و پروانه تأسیس

معرفی و پروانه تأسیس

تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی : 

اولین جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی در بیستم آبان‌ماه در محل سازمان انرژی‌های نو ایران تشکیل شد و اعضای هیأت مدیره و بازرسان برای مدت سه سال تعیین گردیدند.

اولین جلسه مجمع عمومی انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی با استقبال خوب و جمعیتی بالغ بر 110 نفر از اساتید، دانشجویان و علاقمندان به این فناوری در سالن شهید مطهری سازمان انرژی‌های نو ایران تشکیل شد. این جلسه با خوشامدگویی مدیر عامل سازمان، جناب مهندس آرمودلی آغاز شد و آقایان مهندس آرمودلی، مهندس رمضانی(مدیر فنی و اجرایی سانا) و مهندس مسعود (ریاست مرکز تحقیقات مهندسی جهاد اصفهان) به عنوان رؤسای جلسه تعیین گردیدند.

رأی‌گیری اولیه جهت تأیید مفاد اساسنامه، تعیین حق عضویت و انتخاب روزنامه کثیرالانتشار صورت گرفت، که براساس حداکثر آرا با مفاد اساسنامه موافقت گردید و حق عضویت سالیانه 250 هزار ریال مقرر شد و روزنامه جام‌جم به عنوان روزنامه منتخب جهت اطلاع رسانی‌های انجمن تعیین گردید.

در مرحله دوم جهت انتخاب هیأت مدیره، نوزده نفر کاندید شدند و هر یک به شرح رزومه و برنامه‌های خود پرداختند که پس از رأی‌گیری و تجمیع آرا به ترتیب آقایان:

·        دکتر مجید عمید‌پور از دانشگاله خواجه نصیرالدین طوسی

·        دکتر محسن شاکری از دانشگاه صنعتی بابل

·        دکتر مهران جوانبخت از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

·        دکتر حسین غریبی از دانشگاه تربیت مدرس

·        دکتر علی الیاسی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

به عنوان اعضای هیأت مدیره انتخاب شدند و آقایان دکتر سعید شاخصی از سازمان فضایی کشور و دکتر محمد ژیانی از دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان دو عضو علی البدل انتخاب شدند.

خانم‌ها مهندس مینو غلامی از سازمان انرژی‌های نو ایران و دکتر مریم رنجبر از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی کشور تیز به ترتیب به عنوان بازرس و بازرس علی البدل معین شدند.

در آغاز جلسه مهندس آرمودلی به موفقیت‌هایی که کمیته راهبری پیل‌سوختی و جامعه پیل‌‌سوختی کشور کسب نمودند اشاره داشت و اظهار امیدواری کرد که تشکیل این انجمن نیز همانند تشکیل خودجوش کمیته راهبری پیل‌سوختی با اعمال مدیریت خوب، در پیشبرد اهداف توسعه پیل‌سوختی کشور مؤثر باشد.

مهندس آرمودلی ادامه داد: «پذیرش یک فناوری نوین از سوی جامعه و مردم شاید به اندازه اختراع آن ‏فناوری دشوار باشد و انجمن وظیفه خطیری در این زمینه دارد.» وی افزود: «فناوری پیل‌سوختی از آن ‏دسته از فناوری‌هاست که حتماً تجاری‌سازی شده و فراگیر می‌گردد و پذیرش آن توسط جامعه با توجه ‏به زیرساخت‌های گسترده سوخت‌های فسیلی مشکل است.»‏

مهندس رضایی نماینده هیأت مؤسس انجمن و مسئول اجرایی دبیرخانه کمیته راهبری پیل‌سوختی نیز در ارائه‌‌ای که پیرامون فعالیت‌های کمیته داشت گفت: «اطلس پیل‌سوختی کشور از 6 مرکز فعال در سال 1380 به 25 دانشگاه فعال و 12 مرکز صنعتی در سال 1390 گسترده شده است که رشد 3/71 درصدی را نشان می‌دهد و از سویی رشد90 درصدی در نیروی انسانی متخصص اعم از اساتید و دانشجویان به وجود آمده است که دلیل و بهانه‌ای واضح برای تشکیل انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی است که علاوه بر پیشبرد ارتقای علمی در زمینه انرژی هیدروژن و پیل‌سوختی، توسعه‌ی کیفی نیرو‌های متخصص و بهبود بخشیدن به امور پژوهش و آموزش می‌تواند خاستگاهی جهت پیگیری مطالبات جامعه پیل‌سوختی به صورت غیر دولتی و صنفی باشد.»

وی در تشریح دیگر دلایل راه‌اندازی این انجمن به سند ملی راهبرد توسعه پیل‌سوختی و اقدامات کوتا‌مدت آن استناد کرد که به موجب آن کمیته راهبری پیل‌سوختی بایستی به تشکیل انجمن‌های علمی، صنفی و غیر دولتی کمک کند و تلاش کند تا این انجمن ماهیت مستقل خود را پس از انتخاب هیأت مدیره به‌دست آورد.

مراحل اجرایی انجام شده توسط سانا در راستای تشکیل انجمن

·        دعوت از 86 نفر از اساتید دانشگاهی متخصص در این فناوری در مورخ 23 مهر سال 1390

·        تشکیل جلسه هیأت مؤسس با حضور 15 نفر از اساتید در 12 بهمن ماه سال 1390

·        ارسال مدارک به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و دریافت مجوز فعالیت انجمن

·        4 نوبت اطلاع‌رسانی در روزنامه کثیرالانتشار جام جم برای جلسه مجمع عمومی

·        تنظیم پیش‌نویس اساسنامه انجمن هیدروژن و پیل‌سوختی و تأیید هیأت مؤسس

·        تصویب اساسنامه از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

شرح وظایف انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی

بر طبق اساسنامه این انجمن:

§        انجام تحقیقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی

§        همکاری با نهاد‌های اجرایی، علمی و پژوهشی در زمینه ارزیابی و بازنگری و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به آموزش و پژوهش

§        ترغیب و تشویق پژوهشگران و تجلیل از محققان و اساتید ممتاز

§        برگزاری گردهمایی علمی در سطح ملی و بین‌المللی

§        انتشارات کتب و نشریات ملی

از دیگر مفاد اساسنامه:کلیه افراد با حداقل درجه کارشناسی ارشد در شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی سیستم‌های انرژی، مهندسی مواد و متالورژی، فیزیک، مهندسی نانو، محیط زیست، بیوتکنولوژی، مدیریت تکنولوژی و رشته‌های وابسته می‌توانند به عضویت پیوسته انجمن در آیند.

انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی خاستگاهی جهت:

ارتقای سطح دانش هیدروژن و پیل‌سوختی ‏کشور

 توسعه کیفی نیرو‌های متخصص

ارجاع مناسب برای مطالبات جامعه پیل‌سوختی

 

دیدگاه‌ها

v    دکتر الیاسی، عضو هیأت علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی کشور از امضای توافقنامه با انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی پس از تشکیل جلسه هیأت مدیره خبر داد تا به موجب آن اقدامات لازم جهت انتشار نشریه علمی و پژوهش در این حوزه با سرعت هر‌چه بیشتر صورت گیرد. وی خاطر نشان ساخت که مجوز انتشار مجله با عنوان «علوم و فناوری‌های هیدروژن و پیل‌سوختی ایران» قبلاً از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ شده است» وی اظهار امیدواری نمود که وجود این نشریه علمی و تلاش در جهت افزایش رتبه علمی آن موجب قوت انجمن علمی شود تا بتواند به سرعت به رتبه‌بندی‌های بالاتر(D,C,B)دست یابد.»

v    دکتر الیاسی پس از انتخاب به عنوان هیأت مدیره، گام برداشتن در راستای اهداف اساسنامه، تحکیم جایگاه انجمن، عضوگیری و توسعه اعضا، ارتباط با مراکز دانشگاهی و صنعتی، حمایت از پایان‌نامه‌ها و انتشار نشریات علمی را از برنامه‌های خود برشمرد.

v    دکتر عمید‌پور نیز از شناسایی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فعالان این عرصه و نظام بخشیدن به آن‌ها و ارتقای وضعیت پیل‌سوختی کشور به عنوان اهداف خود یاد کرد.

v     دکتر محسن شاکری نیز گفت: «تلاش می‌کنیم تا در راستای اساسنامه انجمن، سند ملی راهبرد توسعه پیل‌سوختی را در پیشبرد اهدافش یاری کنیم و بازوی کمکی برای بخش صنعت باشیم.»

v    دکتر سعید شاخص پیگیری تجاری‌سازی، ارتباط با مراکز تحقیقاتی و عمل کردن به عنوان رابط بین دانشگاه و صنعت را از اهداف اصلی خود برشمرد.

v    دکتر رنجبر نیز از افزایش همکاری‌ها میان اعضای هیأت علمی در به ثمر رسیدن فعالیت‌ها، کمک به ثبت اختراعات، تشویق اعضای هیأت علمی در تبدیل تحقیقات به کسب و کار، تسهیل تردد دانشجویان و دانشگاهیان در استفاده حداکثری از امکانات حداقل مراکز در زمینه این فناوری سخن گفت.

v    دکتر رهبر رحیمی عضو هیأت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز شناخت منابع مالی، اهتمام به عضو‌گیری حقوقی و ایجاد امتیاز برای اعضای انجمن را نیز از وظایف مهم این انجمن برشمرد.

v    دکتر مصطفی دهقانی مبارکه عضو هیأت علمی پژوهشگاه صنعت نفت نیز آشتی بین مراکز دانشگاهی و صنعتی، کمک به توسعه شبکه آزمایشگاهی، فراهم‌سازی اشتغال دانشجویان و کمک به گروه‌های پژوهشی جوان را گام‌های مهمی دانستند که انجمن می‌تواند نقش مؤثری در انجام آن‌ها داشته باشد.

v    دکتر رئوف نیز از دانشگاه صنعتی بابل بر نهادینه نمودن ساختار‌های اداری انجمن از همان ابتدای امر تأکید نمود.

آخرین اخبار
وبینار تخصصی خودروهای هیدروژنی آینده حمل و نقل با آلودگی محیط زیستی صفر
معاونت پژوهش و فناوری دانشکده ی مکانیک دانشگاه سمنان برگزار می کند:
1400/09/14
برگزاری رقابت علمی کنز توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص)
رقابت علمی کنز توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) برگزار می شود
1400/04/23
شتاب-اولین اتوبوس برقی ساخت داخل
به همت گروه مپنا و با اتکا به ظرفیت های داخلی اولین اتوبوس برقی ساخت داخل به نام شتاب در شهر مقدس مشهد رونمایی شد
1400/04/04
خلاصه گزارش پنجمین دوره کنفرانس هیدروژن و پیل سوختی ایران
پنجمین دوره کنفرانس ملی هیدروژن و پیل سوختی در تاریخ 28 و 29 بهمن سال 1399 برگزار گردید.
1400/02/07
برگزاری وبینار علمی آینده پژوهی کاربرد پیل سوختی و باتری در خودروهای برقی
انجمن علمی هیدروژن و پیل سوختی ایران با همکاری پژوهشگاه نیرو وبینار تخصصی برگزار می کند
1399/09/05
پنجمین دوره کنفرانس ملی هیدروژن و پیل سوختی ایران
انجمن هیدروژن و پیل سوختی ایران در نظر دارد تا در بهمن سال جاری پنجمین دوره از کنفرانس ملی هیدروژن و پیل سوختی ایران را به صورت مجازی برگزار کند
1399/08/01
دومین شماره تازه های فناوری هیدروژن و پیل سوختی
دومین شماره از تازه های فناوری های هیدروژن و پیل سوختی ایران منتشر شد.
1399/07/29
کارگاه آموزشی نیم روزه مبانی جریان حرارت و سیال در پیلهای سوختی دما بالا
انجمن علمی هیدروژن و پیل سوختی ایران در نظر دارد تا در آبان سال جاری کارگاه آموزشی با عنوان مبانی جریان حرارت و سیال در پیل های سوختی دما بالا ، برگزار نماید.
1399/07/15