شنبه, 05 مهر,1399
English

معرفی و پروانه تأسیس

معرفی و پروانه تأسیس

تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی : 

اولین جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی در بیستم آبان‌ماه در محل سازمان انرژی‌های نو ایران تشکیل شد و اعضای هیأت مدیره و بازرسان برای مدت سه سال تعیین گردیدند.

اولین جلسه مجمع عمومی انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی با استقبال خوب و جمعیتی بالغ بر 110 نفر از اساتید، دانشجویان و علاقمندان به این فناوری در سالن شهید مطهری سازمان انرژی‌های نو ایران تشکیل شد. این جلسه با خوشامدگویی مدیر عامل سازمان، جناب مهندس آرمودلی آغاز شد و آقایان مهندس آرمودلی، مهندس رمضانی(مدیر فنی و اجرایی سانا) و مهندس مسعود (ریاست مرکز تحقیقات مهندسی جهاد اصفهان) به عنوان رؤسای جلسه تعیین گردیدند.

رأی‌گیری اولیه جهت تأیید مفاد اساسنامه، تعیین حق عضویت و انتخاب روزنامه کثیرالانتشار صورت گرفت، که براساس حداکثر آرا با مفاد اساسنامه موافقت گردید و حق عضویت سالیانه 250 هزار ریال مقرر شد و روزنامه جام‌جم به عنوان روزنامه منتخب جهت اطلاع رسانی‌های انجمن تعیین گردید.

در مرحله دوم جهت انتخاب هیأت مدیره، نوزده نفر کاندید شدند و هر یک به شرح رزومه و برنامه‌های خود پرداختند که پس از رأی‌گیری و تجمیع آرا به ترتیب آقایان:

·        دکتر مجید عمید‌پور از دانشگاله خواجه نصیرالدین طوسی

·        دکتر محسن شاکری از دانشگاه صنعتی بابل

·        دکتر مهران جوانبخت از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

·        دکتر حسین غریبی از دانشگاه تربیت مدرس

·        دکتر علی الیاسی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

به عنوان اعضای هیأت مدیره انتخاب شدند و آقایان دکتر سعید شاخصی از سازمان فضایی کشور و دکتر محمد ژیانی از دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان دو عضو علی البدل انتخاب شدند.

خانم‌ها مهندس مینو غلامی از سازمان انرژی‌های نو ایران و دکتر مریم رنجبر از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی کشور تیز به ترتیب به عنوان بازرس و بازرس علی البدل معین شدند.

در آغاز جلسه مهندس آرمودلی به موفقیت‌هایی که کمیته راهبری پیل‌سوختی و جامعه پیل‌‌سوختی کشور کسب نمودند اشاره داشت و اظهار امیدواری کرد که تشکیل این انجمن نیز همانند تشکیل خودجوش کمیته راهبری پیل‌سوختی با اعمال مدیریت خوب، در پیشبرد اهداف توسعه پیل‌سوختی کشور مؤثر باشد.

مهندس آرمودلی ادامه داد: «پذیرش یک فناوری نوین از سوی جامعه و مردم شاید به اندازه اختراع آن ‏فناوری دشوار باشد و انجمن وظیفه خطیری در این زمینه دارد.» وی افزود: «فناوری پیل‌سوختی از آن ‏دسته از فناوری‌هاست که حتماً تجاری‌سازی شده و فراگیر می‌گردد و پذیرش آن توسط جامعه با توجه ‏به زیرساخت‌های گسترده سوخت‌های فسیلی مشکل است.»‏

مهندس رضایی نماینده هیأت مؤسس انجمن و مسئول اجرایی دبیرخانه کمیته راهبری پیل‌سوختی نیز در ارائه‌‌ای که پیرامون فعالیت‌های کمیته داشت گفت: «اطلس پیل‌سوختی کشور از 6 مرکز فعال در سال 1380 به 25 دانشگاه فعال و 12 مرکز صنعتی در سال 1390 گسترده شده است که رشد 3/71 درصدی را نشان می‌دهد و از سویی رشد90 درصدی در نیروی انسانی متخصص اعم از اساتید و دانشجویان به وجود آمده است که دلیل و بهانه‌ای واضح برای تشکیل انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی است که علاوه بر پیشبرد ارتقای علمی در زمینه انرژی هیدروژن و پیل‌سوختی، توسعه‌ی کیفی نیرو‌های متخصص و بهبود بخشیدن به امور پژوهش و آموزش می‌تواند خاستگاهی جهت پیگیری مطالبات جامعه پیل‌سوختی به صورت غیر دولتی و صنفی باشد.»

وی در تشریح دیگر دلایل راه‌اندازی این انجمن به سند ملی راهبرد توسعه پیل‌سوختی و اقدامات کوتا‌مدت آن استناد کرد که به موجب آن کمیته راهبری پیل‌سوختی بایستی به تشکیل انجمن‌های علمی، صنفی و غیر دولتی کمک کند و تلاش کند تا این انجمن ماهیت مستقل خود را پس از انتخاب هیأت مدیره به‌دست آورد.

مراحل اجرایی انجام شده توسط سانا در راستای تشکیل انجمن

·        دعوت از 86 نفر از اساتید دانشگاهی متخصص در این فناوری در مورخ 23 مهر سال 1390

·        تشکیل جلسه هیأت مؤسس با حضور 15 نفر از اساتید در 12 بهمن ماه سال 1390

·        ارسال مدارک به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و دریافت مجوز فعالیت انجمن

·        4 نوبت اطلاع‌رسانی در روزنامه کثیرالانتشار جام جم برای جلسه مجمع عمومی

·        تنظیم پیش‌نویس اساسنامه انجمن هیدروژن و پیل‌سوختی و تأیید هیأت مؤسس

·        تصویب اساسنامه از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

شرح وظایف انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی

بر طبق اساسنامه این انجمن:

§        انجام تحقیقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی

§        همکاری با نهاد‌های اجرایی، علمی و پژوهشی در زمینه ارزیابی و بازنگری و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به آموزش و پژوهش

§        ترغیب و تشویق پژوهشگران و تجلیل از محققان و اساتید ممتاز

§        برگزاری گردهمایی علمی در سطح ملی و بین‌المللی

§        انتشارات کتب و نشریات ملی

از دیگر مفاد اساسنامه:کلیه افراد با حداقل درجه کارشناسی ارشد در شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی سیستم‌های انرژی، مهندسی مواد و متالورژی، فیزیک، مهندسی نانو، محیط زیست، بیوتکنولوژی، مدیریت تکنولوژی و رشته‌های وابسته می‌توانند به عضویت پیوسته انجمن در آیند.

انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی خاستگاهی جهت:

ارتقای سطح دانش هیدروژن و پیل‌سوختی ‏کشور

 توسعه کیفی نیرو‌های متخصص

ارجاع مناسب برای مطالبات جامعه پیل‌سوختی

 

دیدگاه‌ها

v    دکتر الیاسی، عضو هیأت علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی کشور از امضای توافقنامه با انجمن علمی هیدروژن و پیل‌سوختی پس از تشکیل جلسه هیأت مدیره خبر داد تا به موجب آن اقدامات لازم جهت انتشار نشریه علمی و پژوهش در این حوزه با سرعت هر‌چه بیشتر صورت گیرد. وی خاطر نشان ساخت که مجوز انتشار مجله با عنوان «علوم و فناوری‌های هیدروژن و پیل‌سوختی ایران» قبلاً از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ شده است» وی اظهار امیدواری نمود که وجود این نشریه علمی و تلاش در جهت افزایش رتبه علمی آن موجب قوت انجمن علمی شود تا بتواند به سرعت به رتبه‌بندی‌های بالاتر(D,C,B)دست یابد.»

v    دکتر الیاسی پس از انتخاب به عنوان هیأت مدیره، گام برداشتن در راستای اهداف اساسنامه، تحکیم جایگاه انجمن، عضوگیری و توسعه اعضا، ارتباط با مراکز دانشگاهی و صنعتی، حمایت از پایان‌نامه‌ها و انتشار نشریات علمی را از برنامه‌های خود برشمرد.

v    دکتر عمید‌پور نیز از شناسایی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فعالان این عرصه و نظام بخشیدن به آن‌ها و ارتقای وضعیت پیل‌سوختی کشور به عنوان اهداف خود یاد کرد.

v     دکتر محسن شاکری نیز گفت: «تلاش می‌کنیم تا در راستای اساسنامه انجمن، سند ملی راهبرد توسعه پیل‌سوختی را در پیشبرد اهدافش یاری کنیم و بازوی کمکی برای بخش صنعت باشیم.»

v    دکتر سعید شاخص پیگیری تجاری‌سازی، ارتباط با مراکز تحقیقاتی و عمل کردن به عنوان رابط بین دانشگاه و صنعت را از اهداف اصلی خود برشمرد.

v    دکتر رنجبر نیز از افزایش همکاری‌ها میان اعضای هیأت علمی در به ثمر رسیدن فعالیت‌ها، کمک به ثبت اختراعات، تشویق اعضای هیأت علمی در تبدیل تحقیقات به کسب و کار، تسهیل تردد دانشجویان و دانشگاهیان در استفاده حداکثری از امکانات حداقل مراکز در زمینه این فناوری سخن گفت.

v    دکتر رهبر رحیمی عضو هیأت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز شناخت منابع مالی، اهتمام به عضو‌گیری حقوقی و ایجاد امتیاز برای اعضای انجمن را نیز از وظایف مهم این انجمن برشمرد.

v    دکتر مصطفی دهقانی مبارکه عضو هیأت علمی پژوهشگاه صنعت نفت نیز آشتی بین مراکز دانشگاهی و صنعتی، کمک به توسعه شبکه آزمایشگاهی، فراهم‌سازی اشتغال دانشجویان و کمک به گروه‌های پژوهشی جوان را گام‌های مهمی دانستند که انجمن می‌تواند نقش مؤثری در انجام آن‌ها داشته باشد.

v    دکتر رئوف نیز از دانشگاه صنعتی بابل بر نهادینه نمودن ساختار‌های اداری انجمن از همان ابتدای امر تأکید نمود.

آخرین اخبار
اطلاعیه دبیرخانه در خصوص عضوگیری و تمدید عضوگیری
انجمن هیدروژن و پیل سوختی ایران از تمامی علاقه مندان به حوزه ی فناوری های هیدروژن و پیل سوختی دعوت به عضویت در این انجمن می کند.
1399/07/05
بازار سرمایه در انتظار رکوردشکنی پیل سوختی
سال ۲۰۲۰ همراه شده است با حمایت جهانی از محیط زیست و این یعنی اشتیاق هرچه بیشتر برای پیل سوختی. سه شرکت پیشرو در این زمینه عبارتند از:
1399/04/05
حمایت وزارت انرژی از توسعه کامیونهای پیل سوختی
وزارت انرژی آمریکا اعلام کرده است ۱۰۰ میلیون دلار برای ورود کامیونهای پیل سوختی هیدروژنی به بازار حمایت پرداخت میکند.
1399/04/02
پیش فروش پیکاپ پیل سوختی نیکولا از ۲۹ ژوئن
شرکت نیکولا اعلام کرده است مدل پیکاپ جدید خود با عنوان Badger را از ۲۹ ژوئن پیش فروش میکند.
1399/03/26
خرید شرکت Hexis AG توسط سرمایه گذار هندی
یک سرمایه گذار هندی مالک استارتاپ h2e Power شرکت Hexis AG متعلق به گروه پرآوازه Veissmann را خریداری کرده است.
1399/03/25
گفتگوی بلومبرگ با مدیر خودروهای پیل سوختی هیوندای
بلومبرگ گفتگوی اختصاصی با Saehoon Kim، معاون مدیرعامل هیوندای و رئیس بخش خودروهای پیل سوختی این شرکت داشته است.
1399/03/23
استک های پیل سوختی بوش: " تولید انبوه راز موفقیت پیل سوختی در خودرو"
شرکت PowerCell سوئدی با همکاری Bosch ادعا کردند که به مسیر جدیدی برای تولید انبوه پیل سوختی دست یافته اند. پیل های سوختی پتانسیل بالایی در کاربردهای متحرک دارند.
1399/03/22
تمرکز BMW بر خودروی پیل سوختی
کمپانی سرشناس خودروسازی آلمان تمرکز خود را بر خودروهای پیل سوختی معطوف ساخته است.
1399/03/20