جمعه, 16 خرداد,1399
English

بازدید اعضای هیات مدیره انجمن هیدروژن و پیل سوختی ایران از استک پیل سوختی SOFC پژوهشگاه نیرو

بازدید اعضای هیات مدیره انجمن هیدروژن و پیل سوختی ایران از استک پیل سوختی SOFC پژوهشگاه نیرو

بازدید اعضای هیات مدیره انجمن هیدروژن و پیل سوختی ایران از استک پیل سوختی SOFC پژوهشگاه نیرو

پیل­های سوختی اکسید جامد تجهیزات نوین تبدیل انرژی هستند که به دلیل مزایایی از قبیل راندمان بسیار بالا، آلودگی زیست محیطی بسیار اندک، توانایی استفاده از گستره وسیعی از سوختها، آلودگی صوتی پایین و مزایایی از این دست جایگاه ویژه­ای در تامین انرژی جهان در آینده خواهند داشت. در همین راستا اعضای هیات مدیره انجمن طی بازدیدی از این دستاورد بومی، به گفتگو با دکتر بزرگمهری، مجری طرح پرداختند.

دکتر شهریار بزرگمهری مدیر گروه انرژیهای تجدید پذیر پژوهشگاه نیرو در حاشیه این بازدید و با اشاره به  اهمیت و استراتژیک بودن فناوری هیدروژن و پیل سوختی وتصویب سند راهبرد ملی توسعه فناوری پیل سوختی در کشور رونمایی از نخستین استک پیل سوختی اکسید جامد بومی در کشور در سال 1392 را همراستا با اهداف این سند برشمرد و افزود: در ادامه دستیابی به اهداف مندرج در سند پیل سوختی با توجه به وجود ذخایر عظیم گاز طبیعی در کشور و همچنین زیرساختهای مناسب به منظور تولید، انتقال و توزیع گاز طبیعی در کشور توسعه پیل­های سوختی اکسید جامد با قابلیت استفاده از گاز طبیعی در دستور کار قرار گرفت. وی رسوب کربن ناشی از گاز طبیعی و از کار افتادن استک در مدت زمانی کوتاه را چالش اصلی این پروژه برشمرد و افزود، با تلاش­های انجام شده نسل دوم استک پیل سوختی اکسید جامد توسعه داده شد. دکتر بزرگمهری چگالی وزنی و حجمی 2.5  برابر ، کاهش 38درصدی در هزینه تولید را از مزایای این استک نسبت به نسل اول برشمرد به ذکر این نکته پرداخت که ظرفیت این استک بسته به تعداد واحدهای تشکیل شده، از ٢٠ وات تا چند کیلو وات قابل تغییر است. این پروژه حاصل همکاری 13 نفر از متخصصین پژوهشگاه نیرو (دکتری و کارشناسی ارشد) طی مدت 3 سال می­باشد.

آخرین اخبار
اتحادیه انجمن های علوم انرژی ایران
اتحادیه انجمن های علوم انرژی ایران با مجوز وزارت علوم و فناوری تاسیس گردید
1399/03/07
کارگاه علمی-آموزشی فناوری،توسعه و اقتصاد هیدروژنی
نشست تخصصی و کارگاه آموزشی با عنوان فناوری،توسعه و اقتصاد هیدروژنی با حضور اساتید و سخنرانان در تاریخ 4 دی ماه سال 98 در سالن رودکی پژوهشگاه نیرو برگزار گردید.
1398/10/25
فراخوان عضویت
انجمن علمی هیدروژن و پیل سوختی ایران در دوره ی جدید خود عضوگیری می کند.
1398/10/25
اطلاعیه برگزاری سلسله نشست های تخصصی انجمن
به اطلاع کلیه علاقه مندان به حضور در نشست تخصصی «فناوری، توسعه ی پایدار و اقتصاد هیدروژنی» می رساند، جهت حضور در سمینار فوق ثبت نام در سامانه ی www.nri.ac.ir/NRI-seminarsالزامی است. همچنین برای صدور گ ...
1398/09/27
انجمن هیدروژن و پیل سوختی ایران برگزار می کند:
سلسله نشست های تخصصی انجمن با محوریت «فناوری،توسعه ی پایدار و اقتصاد هیدروژن»
1398/09/21
اولین جلسه دوره سوم هیات مدیره انجمن هیدروژن و پیل سوختی
اولین جلسه هیات مدیره سومین دوره «انجمن هیدروژن و پیل سوختی» با حضور آقایان دکتر توکلی، دکتر عمیدپور، دکتر عبدلی، دکتر شعبانی کیا، دکتر بزرگمهری و سرکار خانم ها هوشیاری سرای و خندان در محل پژوهشگاه نی ...
1398/05/28
برگزاری مجمع عمومی انجمن
ارائه گزارش عملکرد سه ساله، برگزاری انتخابات هیات مدیره جدید
1398/03/26